fbpx

Krištálová živica – tipy, triky a návody na výrobu zalievaných šperkov

krištálová živica - tipy, triky a návody

Krištálová živica – tipy, triky a návody na výrobu zalievaných šperkov

Krištáľová živica je hmota zložená z dvoch rôznych častí. Živica je po vytvrdnutí úplne pevná a priehľadná. Po zaschnutí je celistvá a imituje sklenenú pastu. Šperky zaliate živicou sú veľmi obľúbené už niekoľko rokov. Výroba týchto šperkov nie je vôbec zložitá – základom sú kvalitné pomôcky a dobrý materiál, s ktorým budete pracovať. Aby ste sa vyhli chybám a prípadnému neúspechu, prinášame vám prehľad všetkého čo budete potrebovať. Samozrejme odporúčame pozrieť si aj naše návody na výrobu šperkov zo živice, ktoré vás prevedú celým postupom krok za krokom. Krištálová živica – tipy, triky a návody je tu pre vás.

Obsah:
Manžetové gombíky zalievané krištálovou živicou návod
Vintage vianočné ozdoby návod
Šperky zaliate živicou – návod

Čo potrebujeme na krištálovú živicu

Šperky zalievané priehľadnou živicou

Na výrobu zalievaných šperkov odporúčame používať krištálovú živicu značky Gedeo. Táto živica je po odliatí číra a nemá po vytvrdnutí žltý nádych ako epoxidové živice. Žlté zafarbenie sa neobjavuje ani po dlhom čase a odliate šperky sú aj po rokoch pekné, priehľadné a vidno obrázky alebo predmety, ktoré sú v živici zaliate. Živica na šperky je bez zápachu a je vysokolesklá. Bežne sa predáva v 150 ml, 300 ml a 750 ml balení. Krištáľovou živicou možno zalievať grafické motívy do kovových lôžok, ale taktiež aj polymérové hmoty ako je fimo, glitre a trblietavé prášky, koráliky alebo sušené kvietky. Zaliať živicou sa dá napríklad aj drevená krabička, ktorá sa vopred vyzdobí decoupage (servítkovou) technikou a krištálovú živicu použijete ako lak. Práca s krištáľovou živicou je veľmi jednoduchá – balenie obsahuje podrobný návod ako s ňou pracovať. Živica sa vymiešava – zmiešaním prvej zložky (živice) a druhej (tvrdidla) v pomere 2:1.

Krištálová živica na šperky

Aj keď živica nemá žiaden zápach odporúča sa pracovať s ňou vo vetranej miestnosti, mať vždy ochranné rukavice a prípadne aj rúško na tvár. Tieto zásady je potrebné dodržiavať. Práca s krištáľovou živicou sa určite neodporúča tehotným ženám a ani deťom. Ak sa vám živica dostane na pokožku, určite sa nesnažte odstrániť ju vodou. Pod vodou si živicu iba nepríjemne rozotriete po rukách. Živicu z pokožky jednoducho odstránite pomocou papierovej servítky alebo utierky. Krištáľová živica sa mieša zásadne v plastových nádobách. Na miešanie sa používajú malé plastové lyžičky alebo drevené špachtle, ktoré sú priložené v každom balení. Na zalievanie do lôžka sa používajú grafické motívy a najvhodnejšia je krištálová živica priehľadná aby bolo vidno obrázok vytlačený na motívy. Okrem priesvitnej živice nájdete aj farebnú verziu živicu – jantár, jaspis, rubis. Farebná živica imituje drahé kamene a je po vytuhnutí farebná ale zároveň priehľadná ako farebné sklo.

Pomôcky na výrobu živicových šperkov

Na výrobu zalievaných šperkov je samozrejme potrebná živica, odmerky a pomôcky na miešanie. Živicové šperky sa dajú vyrábať rôznym spôsobom. Živicou môžeme zalievať grafický motív do kovového lôžka alebo si lôžka vyrobíte z fimo hmoty, z dreva alebo z hmoty tvrdnúcej na vzduchu. Okrem grafického motívu sa do lôžok dajú zalievať drobné sklenené korálky, trblietavé glitre, sušené kvietky a tiež ozdoby z fimo hmoty. Ak nechcete zalievať šperky do lôžka, využiť môžete silikónové lebo plastové formy na živicu. Pri výrobe živicových šperkov samozrejme potrebujete aj odmerky, ochranné rukavice, paličky na miešanie alebo plastové lyžičky.

Grafické motívy

Grafické motívy sa používajú na výrobu šperkov z krištáľovej živice.  Motívy sa najčastejšie zalievajú do kovových lôžok. Vyhotovenie každého motívu je na kvalitnom, vysokolesklom fotopapieri. Na zalievanie živicou určite nepoužívajte iba obyčajný papier. Papier stmavne a výsledok nie je pekný. Obrázok v živici môže zmeniť farbu alebo v nej dokonca úplne zanikne. Na zalievanie šperkov z krištáľovej živice používajte iba grafické motívy, ktoré nájdete v našej ponuke.

Kovové lôžka na zalievanie

Kovové lôžka na živicu sú ideálne na domácu výrobu šperkov. Z lôžka na výrobu šperkov dokážete vyrobiť krásna o originálne náušnice, prívesky, sponky, brošne, prstene a dokonca sú lôžka aj na náramky. Kovové lôžka odporúčame kombinovať s grafickými motívmi a priehľadnou krištálovou živicou.

Bylinky na zalievanie

Handmade šperky môžete obzvláštniť použitím sušených bylín, kvetov a plodov. Kvietky stačí vložiť do lôžka alebo do formy na zalievanie a zaliať priehľadnou živicou. Použiť môžete akékoľvek sušené kvety, kľudne aj levandulu z vlastnej záhrady. Bylinky však musia byť dôkladne suché, čisté a ošertené tak aby stratili savosť. Neošetrené kvietky sa po zliatí do živice “stratia” – zostanú takmer priehľadné a v prívesku ich nebude takmer vôbec vidno. Výroba šperkov zo šušených kvetov je náročnejšia ale výsledok určite stojí za to.

susene bylinky do mydla levandula

Začnite si doma vyrábať originálne šperky

Originálne šperky si pomocou krištálovej živice hravo vyrobíte aj doma. Pomocou živice si môžete vyrobiť náušnice, prívesky, sponky do vlasou alebo kľúčenky s vlastným obrázkom či fotkou svojich blízskych. Vyrobte si handmade šperky s fotkou svojich detí alebo domáceho miláčika. Takéto šperky sú ideálny darček aj pre starých rodičov alebo kamarátov ako spomienka na dôležitú životnú udalosť.

Ako si vyrobiť zalievané živicové šperky?

Pomocou krištálovej živice si môžete vyrobiť akékoľvek doplnky a originálne handmade šperky. Zalievané šperky sú stále veľmi obľúbené a tešia sa veľkej popularite už niekoľko rokov. Náušničky, prívesky, prstienky alebo aj brošne či sponky to všetko si vyrobíte pomocou krištálovej živice. Vyskúšajte výrobu šperkov a prácu so živicou v pohodlí domova – je to jednoduché. Pripravili sme pre vás jednoduchý návod ako na to. Nebojte sa živice, s nami to hravo zvládnete krok za krokom. Dôležité rady a tipy ako sa so živicou pracuje nájdete aj v našom článku Krištálová živica – najčastejšie otázky a odpovede. Návody na výrobu zalievaných šperkov zo živice obsahujú podrobné fotografie a prevedú vás celým procesom výroby krok za krokom.

Zalievané šperky si vyrobíte jednoducho aj doma:

– krištálová živica sa mieša v pomere 2:1, dva dieli živice a jeden diel tvrdidla
– na miešanie používajte originálne odmerky a drevené špachtle
– kovové lôžko položte na pevnú podložku a grafický motív na šperky do lôžka dôkladne nalepte
– živicu nalejte do lôžka
– šperky budú úplne vytvrdnuté po 24 hodinách

Ako vyrábať živicové šperky, kreatívne návody a postupy

Vyrobte si doma originálne handmade zalievané šperky. Krištálová živica je vhodná aj pre začiatočníkov. S našimi návodmi a postupmi to isto hravo zvládnete.

Vintage vianočné ozdoby návod

Vintage štýl je veľmi obľúbený. Ak sa páči shabby chic aj vám vyrobte si originálne ozdoby na vianočný stromček. Krištálovú živicu nemusíte používať iba na výrobu šperkov. V tomto návode vám ukážeme, že živicu môžete využiť aj na niečo úplne iné.

Pozrieť celý návod
Ozdoby z krištálovej živice
Návod na šperky z krištálovej živice

Šperky zaliate živicou – návod

Aby boli vaše šperky pekné a obrázky zaliate živicou nestratili farbu, je nutné používať grafické motívy určené na zalievanie. Motívy musia byť vytlačené ako fotka. V našom návode vám ukáže ako sa vyrábajú zalievané šperky krok za krokom. Návod ako na to je vhodný aj pre začiatočníkov.

Pozrieť celý návod

Manžetové gombíky zalievané krištálovou živicou návod

Manžetové gombíky sú vhodné ako dar a originálna spomienka na svadobný deň. Ako vás zaujíma ako sa manžetové gombíky vyrábajú ukážme vám to v našom jednoduchom návode. Nebojte sa živice, s nami to hravo zvládnete. Podrobný návod obsahuje fotky ako na to.

Pozrieť návod
Manžetové gombíky z krištálovej živice

Výroba zalievaných šperkov pre začiatočníkov – sada na prácu so živicou

Štartovací balíček obsahuje materiál a pomôcky potrebné na výrobu vrátane podrobného návodu. Vhodné pre začiatočníkov alebo ako darček pre niekoho blízkeho. Celá kreatívna sada výroba živicových šperkov je s láskou zabalená a príde v originálnej kartónovej krabici. Súčasťou každej štartovacej sady je vytlačený návod. Obrázok je ilustračný, ide o ukážku techniky. Obsah sady je daný podľa aktuálnych skladových zásob. Súprava na výrobu mydla obsahuje podrobný fotonávod.

Štartovacia sada Krištálová živica:

Krištálová živica sada pre začiatočníkov

Kreatívna štartovacia sada Súprava na zalievané šperky je vhodná aj pre úplných začiatočníkov alebo stredne pokročilých. Ak si chcete vyskúšať ako sa robia zalievané šperky zo živoce doma, táto štartovacia sada je na to najvhodnejšia. Obsahuje všetko potrebné na výrobu handmade šperkov zo živoce. Stačí rozbaliť a môžete začať vyrábať originálne šperky.

Súprava na živicové zalievané šperky

Túto súpravu na krištálovú živicu odporúčame aj ako kreatívny darček. Je vhodný aj pre začiatočníkov a z tejto sady si vyrobíte krásne a ofiginálne zalievané živicové šperky, náučnice, prívesky alebo sponky.

Obsah kreatívneho balíčka na živicové šperky:

– krištálová živica 150 ml
– 6 ks grafický motív
kovové lôžka 10 ks
– glitre alebo korálky 2 ks
– kožená šnúrka 2 ks
– saténová šnúrka 2 ks
– háčiky na náušnice
– podrobný fotonávod

Záver

Výroba a handmade šperky sú v dnešnej dobe veľmi obľúbené. Siahnite po kvalitnej živici, použite originálne grafické motívy na živicu, malé korálky alebo trblietavé glitre a vyrobte si doma zalievané živicové šperky, náušnice, prívesky, vianočné ozdoby alebo originálne dekorácie. Použite vaše vlastné obrázky alebo fotky vašej rodiny. Vyrobte si zalievané šperky presne podľa vášho vkusu. Výroba šperkov zo živice je veľká zábava a môže sa z nej stať závislosť. Dufame, že článok “Krištálová živica – tipy, triky a návody” vám k tomu bol nápomocný 🙂

Ak sa vám náš článok Krištálová živica – tipy, triky a návody na výrobu zalievaných šperkov páčil, nezabudnite si nás pridať aj na Facebooku. Viac inšpirácií nájdete aj na našom Instagram, Pinterest a Youtube. Sledujte aj našu kategóriu kreatívnych návodov a postupov, kde budú neustále pribúdať nové a originálne návody. Tešíme sa na vás!

Mohlo by vás zaujímať:

Pozrieť všetky návody

Pridaj komentár