8 najčastejších chýb pri výrobe sviečok

8 najčastejších chýb pri výrobe sviečok

8 najčastejších chýb pri výrobe sviečok

Pri domácej výrobe sviečok je možné urobiť rôzne chyby, ktoré môžu ovplyvniť kvalitu a bezpečnosť vyrobených sviečok. Tu je 8 najčastejších chýb pri výrobe sviečok. Ak sa im vyhnete, predídete sklamaniu z nie celkom vydarenej práce. Ušetríte si veľa času pri pokusoch a samozrejme ušetríte aj materiál. Pri výrobe sviečok je dôležité dodržiavať presný postup a nepokúšať sa o kreatívne zmeny vo výrobnom procese, kým nie ste skúsený výrobca sviečok. Medzi 8 najčastejších chýb pri výrobe sviečok patrí napríklad nesprávne dávkovanie surovín na výrobu sviečok, nesprávne upevnenie knôtu na sviečky či nesprávny postup pri ich výrobe.

8 najčastejších chýb pri výrobe sviečok:

1. Nesprávne dávkovanie vône:

Ak pridáte príliš veľa vône do sviečky, môže to spôsobiť problémy s horením a kvalitou výslednej vône. Je dôležité dodržiavať odporúčania týkajúce sa množstva vône, ktoré sa majú pridať. Aj tu platí staré známe pravidlo menej je niekedy viac. Dodržujte odporúčané dávkovanie uvedené pri každej vôni do sviečok.

2. Nedostatočné miešanie farbiva:

Ak farbivo určené na výrobu sviečok nie je dostatočne dobre zmiešané s voskom, môžu vzniknúť nežiaduce farebné škvrny alebo nerovnomerne zafarbená sviečka. Farbu do sviečok pridávajte do roztopeného vosku a dôkladne rozmiešajte. Vosk musí mať celistvú farbu.

3. Nesprávna veľkosť knôtu:

Najčastejšie chyby pri výrobe sviečok sú spájané s knôtom. Veľkosť knôtu musí byť primeraná veľkosti a typu sviečky. Ak je knôt príliš tenký alebo hrubý, môže to viesť k problémom s horením. Sviečka nehorí správne a najčastejšie aj dymí. Dodržujte odporúčané veľkosti pri drevených knôtoch na výrobu sviečok alebo povoskovaných knôtoch s plieškom.

4. Nesprávne upevnenie knôtu:

Knôt by mal byť pevne upevnený na dne nádoby a nemal by sa pohybovať. Akýkoľvek knôt s podstavcom viete pohodlne upevniť pomocou špeciálnej nálepky na knôt. Ak nie je správne upevnený, môže sa posunúť a ak nebude zaliaty v strede sviečky, horenie bude nepravidelné. Knôt musí mať počas tuhnutia oporu. Kovový stojan na knôt využijete pri výrobe odlievaných sviečok do nádob.

Návod na sójové sviečky s dreveným knôtom
Návod na sójové sviečky s dreveným knôtom

Vosk na výrobu sviečok:

Výroba sviečok

Parafín vosk na výrobu sviečok

Tento vosk je univerzálny a používa sa na odlievanie sviečok do foriem, na výrobu čajových sviečok alebo na výrobu voňavých sviečok do sklenených svietnikov.

Kúpiť tu

5. Nekvalitné nádoby a pomôcky:

Ak použijete nádobu, ktorá nie je odolná voči horiacemu vosku, môže to viesť k nebezpečným situáciám, ak nádoba praskne horúci vosk vytečie a môže dôjsť k popáleniu. Kvalitné, bezpečné a dostatočne hrubé nádoby musia byť základom vašej výbavy.

6. Nedostatočný čas na vytuhnutie sviečky:

Je dôležité nechať sviečku dostatočne vychladnúť a zatvrdnúť pred tým, ako ju zapálite. Inak by sviečka mohla horieť nesprávne. Doba tuhnutia je ovplyvnená aj teplotou v miestnosti. Určite neskúšajte čas tuhnutia skrátiť napríklad prudkým schladením.

Farby do vosku na výrobu sviečok:

7. Nedodržiavanie výrobného postupu:

Pri výrobe sviečok je dôležité dodržiavať presný postup a nepokúšať sa o kreatívne zmeny. Aspoň do doby kým nie ste skúsení výrobca sviečok.

8. Nesprávne skladovanie:

Sviečky by mali byť skladované v suchom a chladnom prostredí, aby sa zabránilo deformácii a ich znehodnoteniu. Zabráňte priamemu slnečnému svetlu a ak nepoužívate nádoby s vrchnákom, ochránte sviečky pred prachom.

Obaly, dózy a svietniky na výrobu sviečok:

Domáca výroba sviečok je kreatívny a zábavný spôsob, ako vytvoriť jedinečné sviečky, ktoré môžete použiť na osvetlenie, dekoráciu alebo darčeky. Veď príležitosť obdarovať niekoho blízkeho sa vždy nájde. Pri výrobe sviečok buďte opatrní a dodržiavajte bezpečnostné opatrenia. Vosk je horľavý materiál, preto dôkladne monitorujte proces topenia a nikdy nenechávajte roztavený vosk bez dozoru. Používajte ochranné pomôcky, aby ste zabránili popáleniam alebo iným nebezpečným situáciám.

Dúfame že vám náš článok “8 najčastejších chýb pri výrobe sviečok” pomohol a vyrobené domáce sviečky vám pomôžu vytvárať príjemnú atmosféru a pohodu v domácnosti.

8 najčastejších chýb pri výrobe sviečok
8 najčastejších chýb pri výrobe sviečok

Najnovšie články z blogu:

Ak sa vám náš článok 8 najčastejších chýb pri výrobe sviečok páčil, nezabudnite si nás pridať aj na Facebooku a Instagrame. Sledujte aj našu kategóriu kreatívnych návodov a postupov, kde budú neustále pribúdať nové a originálne návody. Ak ste vyrobili niečo podľa nášho návodu, pošlite nám fotografie svojich výrobkov a tie najlepšie uverejníme. Tešíme sa na vaše fotografie!

8 najčastejších chýb pri výrobe sviečok

 

Pridaj komentár