Silikónové formy na krištálovú živicu a návod na výrobu šperkov

Formy na krištálovú živicu a návod na výrobu šperkov

Silikónové formy na krištálovú živicu a návod na výrobu šperkov

Krištálová živica partí k mojím obľúbeným materiálom. Výrobe šperkov sa nevenujem veľmi často ale keď to na mňa príde, takmer vždy siahnem po živici. Priehľadná živica je skrátka môj favorit. Dajú sa do nej zalievať grafické motívy, sušené bylinky či kvietky. Dnes som sa rozhodla experimentovať a tak vznikli elegantné šperky zo živice s metalickou fóliou. Milujem tieto silikónové formy na krištálovú živicu – práca s nimi je rýchla a jednoduchá. Veľkou výhodou je, že formy na živicové šperky sú navrhnuté tak, aby ste do nich už nemuseli vŕtať otvor na šnúrku. Silikónové formy na krištálovú živicu a návod na výrobu zalievaných šperkov je mojou novou veľkou záľubou a už teraz sa môžete tešiť na nové návody na živicové šperky. Ak ste ešte zo živicou nepracovali a chystáte sa vyrábať zalievané šperky prvýkrát, určite si prečítajte naše podrobné rady a tipy ako so živicou pracovať v našom článku Krištálová živica – najčastejšie otázky a odpovede. Návod na výrobu šperkov vás prevedie celým postupom krok za krokom. Vyhnite sa prekvapeniam a zoznámte sa s krištálovou živicou 🙂

Na výrobu živicových šperkov budeme potrebovať:

– priehľadná krištálová živica
metalová dymová fólia
formy na krištálovú živicu
ketlovacie kliešte
spojovacie krúžky
– drevenú špachlu na miešanie
– ochranné pomôcky na prácu so živicou /rukavice, rúško/
– špáradlo alebo ihlu

Silikónové formy na krištálovú živicu

Výroba odlievaných živicových šperkov v silikónovej forme

Pripravíme si všetky potrebné ingrediencie a pustíme sa do výroby. Najdôležitejšia vec je správne zamiešať živicu. Balenie živice obsahuje dve fľašičky – A a B. Teda živicu A a tvrdidlo B. Do domerky nalejte najprv živicu a potom tvrdidlo v pomere 2:1. Odporúčam použiť odmerku na 30 ml ktoré sú priložené v balení živice. Obe zložky veľmi pomaly miešajte drevenou špachtlou. Keď sa tvrdilo a živica pri miešaní spájajú, hmota mení farbu. Z priehľadných zložiek sa stávajú takmer biele. Vytrvalým, pomalým miešaním však opäť spriehľadnie. Po pár minútach je krištálová živica pripravená na zalievanie. Vyzbrojte sa trpezlivosťou a miešajte pomaly aspoň 10 minút.

Formy na krištálovú živicu a návod na výrobu šperkov

Návod na výrobu šperkov

Do pripravenej silikónovej formy najprv nalejte malé množstvo zamiešanej živice. Dymové metalová fólia je skvelá vec na rôzne kreatívne techniky, nielen na zlátenie. Pomocou špáradla ponorte do formy so živicou malé kúsky metalických plátkou fólie. Dávajte však velký pozor. Nedýchajte, nekýchajte a určite nepracujte pri otvorenom okne – inak budete mať metalovú fóliu úplne všade a hlavne tam kde nechcete 🙂

Silikónové formy na krištálovú živicu

Silikónová forma na šperky je super vec pre tie z vás, ktorým sa nechce do odlietych šperkov vŕtať dierku na zavesenie. Formu na šperky teraz naplnte živicou až po okraj. Ak pláty fólie vyplávajú na povrch špáradlom ich opatrne zatlačte späť. Bubilnky prepichnite ihlou a teraz už len počkajte 24 hodín pokým živica nevytuhne. Nezabúdajte na to, že živica je chemikália a majte preto na rukách po celý čas ochranné rukavice. Ak sa vám živica dostane na pokožku, budete mať ruky pár dní nepríjemne suché.

formy na kristalovu zivicu navod na vyrobu sperkov 4

Návod na výrobu zalievaných živicových šperkov

Hotové šperky po 24 hodinách vyberte zo silikónovej formy. Ak majú odliate prívesky ostré hrany, môžete ich veľmi opatrne zbrúsiť jemným šmirgľom. Brúste však veľmi opatrene, pretože zbrúsené časte zostanú matné a biele. Nie sú už úplne číre. Malé nedostatky sa ale zbrúsiť dajú a nie je to ani vidieť. Odliate šperky už len zaveste na šnurky alebo na retiazku. Pri výrobe šperkov používajte ketlovacie alebo zatláčacie kliešte na šperky. Na odliate šperky môžete pripevnit spojovacie krúžky a háčiky na náušnice a môžete sa popýšiť novým kúskom vo vašej zbierke. Nabucúce vás naučíme ako sa vyrábajú zalievané korálky zo živice.

Ak sa vám náš článok Silikónové formy na krištálovú živicu a návod na výrobu šperkov páčil, nezabudnite si nás pridať aj na Facebooku. Sledujte aj našu kategóriu kreatívnych návodov a postupov, kde budú neustále pribúdať nové a originálne návody. Tešíme sa na vás!

Mohlo by vás zaujímať:

Pozrieť všetky návody

Pridaj komentár