Decoupage technika – tipy, návody a postupy na dekupáž

Decoupage technika – tipy, triky a návody a postupy na dekupáž

Decoupage technika – tipy, triky a návody a postupy na dekupáž

Skôr ako sa pustíte do tvorenia, prečítajte si náš článok Decoupage technika – tipy, triky a návody a postupy na dekupáž, kde sa dozviete všetko potrebné o decoupage technike. Decoupage technika je jedna z najobľúbenejších kreatívnych techník, pri ktorej sa na zdobenie používajú servítky, ryžový papier alebo papier na decoupage. Čo všetko na dekupáž potrebujete, aké špeciálne dekupážne lepidlo, farby, štetce a na aké materiály sa decoupage (servítková technika) môže robiť sa dozviete práve v tomto článku.

Obsah:
Decoupage polotovary a krabičky ⇓
Pomôcky a potreby na decoupage
Návody a postupy na decoupage (dekupáž)
Videonávod na decoupage techniku ⇓
Štartovacia sada na decoupage

Kreatívne potreby Šperkovo Bratislava

Čo je servítková technika – dekupáž?

Dekupáž (poznáme ju tiež pod názvom servítková technika) sa môže vďaka špeciálnym lepidlám na decoupage aplikovať na rôzne povrchy. Veľmi obľúbená je decoupage technika na drevo, papier, terakotové kvetináče alebo na plechové nádoby. Na tieto povrchy sa používa lepdilo na decoupage na drevo. Špeciálne nesavé povrchy ako sklo a keramika si vyžadujú lepidlo na decoupage na sklo. Servítková technika na textil sa fixuje zažehlením a používame pri nej lepidlo na dekupáž na textil. Okrem lepidla na decoupage budete potrebovať akrylové farby alebo farby Decor Paint, záverečný akrylový lak na decoupage, tupovací štetec, plochý štetec a samozrejme ryžový papier alebo servítku.

Drevené krabičky a polotovary na decoupage:

Najbežnejšie sa servítková technika robí na drevené krabičky. V našej ponuke v e-shope ale aj v predajni kreatívne potreby Šperkovo Bratislava nájdete širokú ponuku drevených krabičiek. Drevo a polotovary na dekupáž máme v širokej ponuke. Vybrať si môžete krabičku malú, veľkú, oblú alebo hranatú. Veľmi žiadané sú krabice na decoupage na čaj, ktoré majú vo vnútri priehradky na ukladanie vrecúšok s čajom. Tieto drevené krabice sa dajú využiť aj na odkladanie drobností ako sú korálky alebo sa dajú využiť aj ako šperkovnica. Krabice na čaj sú 4, 6, 12 a 36 priehradkové. Ak si chcete vyzdobiť krásne veľkú šperkovničku, u nás nájdete aj krabičky so šuflími a zrkadlom. Drevené krabice na vreckovky, krabice na fľaše alebo skrinky na kľúče.

Drevo na decoupage predajna Bratislava

Drevené polotovary na decoupage:

Dekupáž techniku je možné robiť nielen na drevené krabičky ale na rôzne iné drevené výrobky. Veľmi obľúbená je servítková technika na drevené podnosy a tácky, ktorý používate každý deň pri servírovaní kávy na balkóne či terase. Oservítkovať sa dajú aj lopáriky a drevené podložky. Základ na obraz, drevené rámy, podložky pod poháre, skrinky na kľúče, poličky na koreniny alebo boxy na kancelárske potreby.

Drevené polotovary na dekupáž

Pomôcky a potreby na decoupage

Ozdoby na drevené krabičky na decoupage:

Drevená krabička na dekupáž sa môže najprv pomaľovať akrylovou farbou a dozdobiť decoupage technikou, na ktorú je vhodný napríklad ryžový papier a potom môžme krabičky ďalej dekorovať a niečim obzvláštniť. Na dekorovanie sa používajú rôzne kovové ozdobné rohy na drevené krabičky, kovanie vo vintage štýle, krásne retro nožičky na krabičku. Namontovať na krabicu z dreva môžete aj originálny úchyt, klopadlo alebo iné zaujímavé kovové zapínanie.

Ako sa stat odborníkom na decoupage

Nástroje, pomôcky a potreby na decoupage

Na decoupage techniku si musíte pripraviť aj zopár základných pomôcok, aby sa vám dobre pracovalo. Základné pomôcky sú lepidlo na decoupage, akrylová farba, krakelovací lak, záverečný lak na dekupáž, vintage médium, tupovací penový štetec a plochý štetec. Špeciálne lepidlo na dekupáž na textil, sklo a keramiku alebo na sviečky. Budete potrebovať tupovací štetec a kvalitný plochý štetec na decoupage. Ak si chcete vyskúšať vintage štýl, pripravte si aj bielu čajovú sviečku. Jemný a hrubší brúsny papier, fľašu na vodu, papierové utierky, vatové tyčinky, malé šroubováky na kovania drevených krabíc a noviny alebo gumený obrus na stôl.

Akrylové farby na decoupage (dekupáž):

Akrylová farba Decor Paint Soft je rýchloschnúca akrylová farba na vodnej báze s vynikajúcou krycou schopnosťou špeciálne vyvinutá na decoupage techniku. Vďaka svojmu špeciálnemu zloženiu vytvárajú matný a hladký povrch. Tieto akrylové farby na dekupáž môžeme použiť na: drevo, keramiku, textil, papier, plast, kov, kameň, sadra, polystyrén alebo aj na stenu. Tieto akrylové farby boli špeciálne vyvinuté na dekupáž techniku za účelom dosiahnutia vintage vzhľadu. Veľmi obľúbené sú aj akrylové farby na dekupáž Artiste, ponúkajú širokú farebnú paletu. Tieto akrylové farby sú v ponuke aj s metalickým efektom alebo s perleťovým vzhľadom.

Akrylové farby

Praskajúce dekoračné farby na decoupage:

Dvojzložkový systém krakelovacej farby značky PENTART nahrádza klasický jednokrokový krakelovací lak. Ide o farby určené na vytváranie popraskaného efektu na rôzne povrchy. Po nanesení druhého kroku praskajúcej farby sa začnú tvoriť praskliny. Počas schnutia vrchná farebná vrstva popraská. Veľkosť a štruktúra prasklín závisí od hrúbky nanesenej farby. Ako podklad použite akrylovú farbu alebo farbu Decor Paint, naneste prvý krok krakelovacej farby a keď zaschne naneste druhú farebnú vrstvu a už len sledujte ako sa tvoria praskliny.

Praskajúce farby

Ryžový papier na decoupage (dekupáž):

Ryžový papier sa používa rovnako ako servítka pri decoupage technike. Ryžový papier na servítkovú techniku (dekupáž) nestriháme ale trháme podobne ako servítku. Tento krásny ryžový papier ponúka široké využitie a veľa rôznych originálnych vzorov. Nevytvárajú sa pod ním bublinky a pracuje sa s ním oveľa jednoduchšie a výsledný efekt je omnoho krajší ako so servítkou. Ryžový papier je ideálny pre začiatočníkov.

Ryžový papier na dekupáž

Lepidlá na servítkovú techniku (dekupáž):

Lepidlo na dekupáž 100 ml (decoupage techniku) je určené na rôzne povrchy – drevo, kov, papier, plast, terakota, textil, sklo, keramika alebo sviečky. Pomocou tohto lepidla môžete lepiť servítky ale aj veľmi obľúbený ryžový papier. Dekorovaný predmet odporúčame na záver prelakovať lakom na decoupage. Lak dodáva dekorovanému predmetu lesklý alebo matný vzhľad. Na každý povrch je nutné použiť špeciálne lepidlo na dekupáž.

Lepidlá na dekupáž

Laky na decoupage (dekupáž):

Záverečný lak na dekupáž techniku sa nanáša na ochranu dekorovaného predmetu. Lak je na vodnej báze a je bez vôňe a bez zápachu. Dekorovaným predmetom dodáva lak na dekupáž lesklý alebo matný vzhľad. Priehľadný lak na serítkovú techniku nanášame štetcom. Lak necháme dôkladne vyschnúť. Akrylový lak na dekupáž odporúčame používať vždy keďže slúži aj na ochranu hotového výrobku. Zalakovaný výrobok môžete utierať od prachu aj vlhkou handričkou.

Laky na dekupáž

Ako si vyrobiť vlastné decoupage krabičky pomocou dekupáž techniky?

Keď máte radi vintage a shaby chic štýl, tak určite vyskúšajte dekupáž techniku na drevo. Drevenú krabičku na decoupage, ktorú budeme dekorovať pomocou dekupáž technikou musíme najprv namaľovať. Na drevo je ideálne akrylová farba alebo kriedová farba Decor Paint Soft. Vďaka tejto servítkovej technike môžete dodať veciam neodolateľný nový vzhľad. Ak neviete ako na to, radi vás to naučíme:

– drevenú krabičku namaľujeme, použijeme akrylové farby
– zo servítky alebo z ryžového papiera vytrháme obrázok ktorý chceme na krabičku nalepiť
– obrázok položíme na pomaľovanú krabičku a dôkladne pretrieme špeciálnym lepidlom na dekupáž na drevo
– na záver krabičku prelakujeme, použijeme záverečný lak na dekupáž

Návody a postupy na decoupage krok za krokom

Ryžový papier na decoupage postup

Vyskúšajte ryžový papier na decoupage a objavte čaro dekupáž techniky. Práca s ryžovým papierom je ideálna pre začiatočníkov. Tento špeciálny ryžový papier sa netrhá, nekrčí a práca s ním je veľmi jednoduchá.

Pozrieť celý návod
Ryžový papier na decoupage postup
Návod na krakelovanie na drevo

Krakelovanie na drevenú krabičku postup

Krakelovanie je technika, pri ktorej pomocou špeciálneho krakelovacieho laku a akrylovej farby vznikajú praskliny. Popraskaný efekt dodá predmetom starý, ošúchaný a veľmi žiadaný vintage vzhľad.

Pozrieť celý návod

Návod na dekupáž a dvojkrokové krakelovanie

Dekupáž technika a krakelovanie sa k sebe hodia a výborne sa dopĺňajú. Kombinácia týchto dvoch techník je veľmi obľúbená a efektná.používa predovšetkým na drevené polotovary na dekupáž.

Pozrieť návod
Návod na decoupage a krakelovanie

Decoupage postup video

Okrem našich foto návodov na dekupáž sme pre vás pripravili aj video návody aby ste videli ako to naozaj vyzerá. V našich videonávodoch nájdete postup na krakelovanie, decoupage vintage style alebo na dekupáž techniku na vajíčka vhodné ako dekoráciu na veľkonočné sviatky.

Videonávod – Decoupage vintage style

Decoupage technika patrí medzi naše najobľúbenejšie techniky. Stačí vám iba drevená krabička, servítka, akrylové farbylepidlo na decoupage, šmirgeľ a môžete sa pustiť do vlastnej tvorby. Pripravili sme pre vás aj video návod ako to naozaj vyzerá pri tvorbe takejto decoupage krabičky.

Decoupage postup video

Ryžový papier na decoupage video postup

Dekupáž technika je s ryžovým papierom oveľa jednoduchšia ako so servítkami. Ako pracovať s decoupage ryžovým papierom sme sa rozhodli ukázať vám v našom videonávode Ryžový papier na decoupage video postup. Vyskúšajte a dekupáž techniku si zamilujte:

Ryžový papier na decoupage video postup

Výroba decoupage krabičiek pre začiatočníkov – sada na decoupage

Štartovací balíček Decoupage vintage style obsahuje materiál a pomôcky potrebné na výrobu vrátane podrobného návodu. Takáto sada na výrobu je ideálna pre všetkých, ktorí sa na dekupáž techniku ešte len chystajú a chceli by si vyskúšať ako sa decoupage na drevo robí. Túto súpravu na decoupage techniku odporúčame aj ako kreatívny darček. Tento štartovací balíček na decoupage techniku je vhodný aj pre začiatočníkov, ktorý nemajú s decoupage technikou dostatok skúseností.

startovaci balicek decoupage vintage style 2017

Pozrieť balíček

Výroba decoupage krabičiek pre začiatočníkov

Decoupage technika vo vintage style je ideálna na dekorovanie drevených krabičiek, šperkovníc alebo podnosov. Vďaka tejto technike môžete dodať veciam neodolateľný vintage vzhľad. Ak neviete ako na to, radi vás to naučíme v našom kreatívnom postupe. Decoupage vintage style návod zvládne naozaj každý: začiatočník i mierne pokročilý. Každá štartovacia sada obsahuje tlačený podrobný fotonávod vložený do balíčka.

Štartovací balíček Decoupage vintage style

Štartovací balíček Decoupage vintage style obsahuje materiál a pomôcky potrebné na výrobu vrátane podrobného návodu. Vhodné pre začiatočníkov alebo ako darček pre niekoho blízkeho. Celá kreatívna sada je s láskou zabalená a príde v originálnej kartónovej krabici. Súčasťou každej štartovacej sady je vytlačený návod. Obrázok je ilustračný, ide o ukážku techniky. Obsah sady je daný podľa aktuálnych skladových zásob.

Obsah kreatívneho balíčka Decoupage technika vintage style:

– drevená krabička veľká
– drevená krabička menšia
– lepidlo s lakom na decoupage 100 ml
– akrylová farba 59 ml 2 ks
– akrylová farba 100 ml 2 ks
– plochý štetec
– servítky na decoupage 10 ks
– brúsny papier
– čajová sviečka
– podrobný fotonávod

Záver

Dekupáž (servítková technika) je stále veľmi obľúbená a žiadaná. Pomocou farieb, lepidla a servítky viete vdýchnuť nový život aj starým a už nepotrebným veciam. Vyskúšajte decoupage v kombinácii s vintage efektom alebo použite krakelovací lak a vytvorte nádherné praskliny. Servítková technika na textil je zasa ideálny spôsob ako si originálne ozdobiť nákupnú tašku alebo tričko. Všetko potrebné na decoupage (servítkovú techniku) nájdete v našom e-shope.

Pridaj komentár