Návod na dekupáž a dvojkrokové krakelovanie

Návod na dekupáž a dvojkrokové krakelovanie titulka

Návod na dekupáž a dvojkrokové krakelovanie

Dekupáž technika a krakelovanie sa k sebe hodia a výborne sa dopĺňajú. Kombinácia týchto dvoch techník je veľmi obľúbená a efektná. Pomocou dvojkrokového krakelovacieho laku dokážeme dodať predmetom veľmi žiadaný vintage vzhľad, keďže praskliny ktoré pri krakelovaní vznikajú imitujú starý popraskaný porcelán. Tento vzhľad je veľmi žiadaný a dvojzložkový krakel sa používa predovšetkým na drevené polotovary na dekupáž. Ako už samotný návod napovedá, dvojkrokový krakelovací lak sa skladá z dvoch zložiek. Balenie dvojzložkového laku sa predáva vždy v dvoch samostatných baleniach. Na predmet na ktorom sme už spravili decoupage techniku a ozdobili sme ho ryžovým papierom nanášame najprv prvú a potom druhú zložku krakelovacieho laku. Tieto dve zložky medzi sebou zreagujú a vytvoria praskliny. Tieto praskliny nie sú viditeľné preto je nutné zvýrazniť ich. Výborne sa na to hodí akrylová farba alebo kriedová farba Decou Paint Soft. Presný návod na dekupáž a dvojkrokové krakelovanie (dvojkrokový krakel) vám priblížime v našom fotopostupe.

Na návod na dekupáž a dvojkrokové krakelovanie budeme potrebovať:

– akrylové farby Decor Paint Soft
– lepidlo na decoupage
– lak na dekupáž
– dvojkrovový krakelovací lak
– ryžový papier na dekupáž
– tupovací štetec
– plochý štetec
– drevené polotovary na decoupage
antikovaciu pastu

navod-na-dekupaz-a-dvojkrokove-krakelovanie-uvod

Dekupáž technika s použitím dvojzložkového krakelovacieho laku

Začneme ako pri klasickej decoupage technike – pomocou akrylových farieb Decor Paint Soft namaľujeme drevenú krabičku na decoupage. Presný návod na decoupage techniku pomocou ryžového papiera nájdete tu. Na spodnú časť krabičky sme použili výraznú farbu Akrylová farba na dekupáž Decor Paint černicová:

Návod na dekupáž a dvojkrokové krakelovanie

Po zaschnutí fialovej farby namaľujeme aj vrchnú časť krabičky. Použili sme Decor Paint odtieň škrupinkovo biela. Odporúčame používať tupovací štetec, farba sa ním lepšie nanáša a na povrchu nevznikajú neželané stopy po štetci:

Návod na dekupáž a dvojkrokové krakelovanie

Počkáme pokým akrylové farby na drevo zaschnú a čakanie si spríjemníme výberom ryžového papiera na decoupage, ktorý budeme používať na dekorovanie krabičky. Z ryžového papiera na decoupage len opatrne vytrháme zvolený motív:

Návod na dekupáž a dvojkrokové krakelovanie

Ryžový papier na dekupáž položíme na namaľovanú krabičku a nalepíme. Používame špeciálne lepidlo na dekupáž. Na decoupage techniku je najvhodnejší plochý štetec. Štetec namočte do lepidla a tlakom nalepte ryžový papier. Ťahy štetcom robíme vždy od stredu smerom k okrajom, aby sme spod papiera alebo servítky na dekupáž vytlačili vzduch:

Návod na dekupáž a dvojkrokové krakelovanie

2-krokový krakel postup

Po nalepení ryžového papiera musíme počkať, pokým lepidlo na decoupage úplne zaschne. Pripravíme si suchý a čistý plochý štetec a dvojkrokový krakelovací lak. Tento dvojzložkový krakel je špeciálny krakelovací lak, ktorý popraská a vytvorí efekt popraskaného porcelánu. Ide o porcelánový krakelovací lak. Začnene nanášať prvý krok, čiže fľaštičku označenú číslom 1:

Návod na dekupáž a dvojkrokové krakelovanie

Po úplnom zaschnutí prvej zložky, nanesieme na krabičku aj druhú zložku dvojkrokového krakelovacieho laku. Nanášame ju suchým plochým štetcom:

Návod na dekupáž a dvojkrokové krakelovanie

Zvýraznenie prasklín dvojkrokový krakel

Po nanesení dvojzložkového krakelovacieho laku počkáme pokým úplne zaschne aj druhá nanesená vrstva – lak čislo dva. Pripravíme si tmavú akrylovú farbu, ktorá je dôležitá na zvýraznenie prasklín. Praskliny môžete zvýrazniť aj pomocou antikovacej pasty:

navod-na-dekupaz-a-dvojkrokove-krakelovanie-9

Dvojkrokový lak nám vytvorí praskliny, ktoré však nie sú viditeľné voľným okom. Nebojte sa, že sa vám krekelovanie nepodarilo. Akrylovú farbu alebo pastu na antikovanie budeme teraz nanášať na krabičku. Odporúčame farbu nanášať iba prstom:

Návod na dekupáž a dvojkrokové krakelovanie

Ihneď budete vidieť aké praskliny vám pomocou laku vznikli. Farba sa dostane iba do vzniknutých prasklín a zvýrazní ich:

Návod na dekupáž a dvojkrokové krakelovanie

Teraz je potrebné prebytočnú pastu odstrániť. Výborný pomocník je čistá utierka. Povrch krabičky dokonale vyčistite tak, aby tmavá farba zostala iba v prasklinách:

Návod na dekupáž a dvojkrokové krakelovanie

Krabička by po vyčistení mala vyzerať takto. Farba, ktorú sme nanášali na zvýraznenie prasklín zostala iba v miestach kde vznikli praskliny pomocou 2-krokového laku:

Návod na dekupáž a dvojkrokové krakelovanie

Aby sme krabičku ochránili pred prachom a nečistotami, musíme ju prelakovať. Záverečný lak na dekupáž je po zaschnutí priehľadný. Na výber je lak na dekupáž matný alebo lesklý decoupage lak:

Návod na dekupáž a dvojkrokové krakelovanie

Návod na dekupáž a dvojkrokové krakelovanie nie je vôbec zložitý. V našom návode sme vám krok za krokom ukázali ako na to. Takýmto spôsobom môžete dekorovať už hotové krabičky decoupage technikou a dodať im nový vzhľad:

Návod na dekupáž a dvojkrokové krakelovanie

Návod na dekupáž a dvojkrokové krakelovanie máme úspešne za sebou a už sa len môžeme tešiť z nášho výsledku:

navod-na-dekupaz-a-dvojkrokove-krakelovanie-18

Ak sa vám náš kreatívny Návod na dekupáž a dvojkrokové krakelovanie páčil, nezabudnite si nás pridať aj na Facebooku. Sledujte aj našu kategóriu kreatívnych návodov a postupov, kde budú neustále pribúdať nové a originálne návody. Tešíme sa na vás!

Krakelovanie:

Drevené krabičky na decoupage:

Nie je na sklade

Akrylové farby Decor Paint:

Pridaj komentár