Krakelovanie na drevenú krabičku postup

krakelovanie na drevenu krabicku postup 9

Krakelovanie na drevenú krabičku postup

Krakelovanie je technika, pri ktorej pomocou špeciálneho krakelovacieho laku a akrylovej farby vznikajú praskliny. Popraskaný efekt dodá predmetom starý, ošúchaný a tak veľmi žiadaný vintage vzhľad. Krakelovanie na drevenú krabičku nie je vôbec zložité ak použijete tie správne farby a vhodný krakelovací lak. Praskliny vznikajú pri použití jednokrokového krakelovacieho laku a dvoch rôznych akrylových farieb. Veľmi dôležité je použiť svetlú a tmavú akrylovú farbu, aby sa vám vytvorili parádne praskliny, ktoré bude dostatočne vidieť. Vyskúšajte kombináciu krakelovacej techniky a ryžového papiera na decoupage a budete nadšení. V našom návode vám krok za krokom ukážem ako pracovať s krakelovacím lakom a dosiahnuť popraskaný efekt. Krakelovanie na drevenú krabičku postup vás prevedie touto technikou krok za krokom až ku nádhernému výsledku.

Na výrobu budeme potrebovať:

Krakelovanie na drevenú krabičku kreatívne potreby

Krakelovanie návod (postup krok za krokom):

Drevenú krabičku na dekupáž najprv namaľujeme akrylovou farbou. Farbu ktorú použijete ako podklad, odporúčame vždy tmavú – ak na krabičku chcete neskôr dobiť aj dekupáž techniku pomocu ryžového papiera alebo servítky. Táto farba bude cez vzniknuté praskliny presvitať:

Krakelovanie na drevenú krabičku postup

Drevené polotovary na dekupáž

Použiť môžete akýkoľvek odtieň tmavej farby. Zelená, modrá, čierna, hnedá ale aj fialová, oranžová alebo červená. Tmavou akrylovou farbou natrieme všetky miesta na drevenej krabičke, na ktorých chceme mať neskôr praskliny. Počkáme pár minút pokým akrylová farba na drevo dôklande zaschne:

Krakelovanie na drevenú krabičku postup

Bez špeciálneho krakelovacieho laku sa praskliny nevytvoria. Na dôkladne zaschnutú podkladovú farbu nanesieme krakelovací lak jednokrokový. Na nanášanie použite plochý štetec na decoupage:

Krakelovanie na drevenú krabičku postup

Farby na dekupáž

Krakelovací lak potrebuje pár minút na obschnutie. Tento čas záleží od veľkosti plochy, na ktorú ste praskajúci lak nanášali a tiež od jeho hrúbky. Krakelovací lak nesmie úplne zaschnúť, na dotyk musí ešte lepiť inak praskliny nevzniknú. Svetlú akrylovú farbu nanášajte na celú krabičku. Ideálnou pomôckou je penový tupovací štetec. Farbu nanášajte systematicky a nezabudnite, že nemôžete naniesť na jedno miesto dve vrstvy farby. Tupujte miesto po mieste iba tak zabezpečíte aby vám vzdnikli pekné praskliny tam, kde ich chcete mať. Dve vrstvy farby sú veľmi hrubé a krakelovací lak ich neprebije a praskliny nevzniknú:

Krakelovanie na drevenú krabičku návod

Ihneď ako nanesiete na krakelovací lak svetlú akrylovú farbu, budete vidieť ako vznikajú kraskliny. Veľkosť a hrúbka prasklín závisí od množstva nanesenej farby a aj od toho, ako veľmi je krakelovací lak už vyschnutý. Cez praskliny bude presvitať spodná, tmavá akrylová farba ktorú sme použili na začiatku:

Krakelovanie na drevenú krabičku postup

Krakelovací lak aj akrylová farba musia dôkladne zaschnúť. Ak chcete, môžete použiť fén a tento preces urýchlite. Počas toho si však môžete pripraviť ryžový papier na decoupage, ktorým budeme drevenú krabičkou zdobiť. Dekupáž s ryžovým papierom je veľmi jednoduchá. Motív, ktorý budeme lepiť na drevenú krabičku, si podobne ako zo servítky iba vytrhávame:

Krakelovanie na drevenú krabičku návod

Použijeme lepidlo na dekupáž na drevo a ryžový pepier na krabičku nalepíme. Podrobný návod ako nadecoupage s ryžovým papierom nájdete v našom návode Ryžový papier na decoupage postup:

Krakelovanie na drevenú krabičku postup

Ryžový papier na dekupáž

Ryžový papier A4 alebo servítka na dekupáž sú veľmi tenké a preto ak ju nalepíme na miesta kde sme použili krakelovací lak (a kde vznikli praskliny), budú cez tenký ryžový papier presvitať a to bude vyvolávať dojem, že je popraskaný aj papier.

Krakelovanie na drevenú krabičku postup

Krakelovanie na drevenú krabičku postup vám pomôže zvládnuť krakelovaciu techniku, tak aby sa vždy podarila. Popraskaný efekt dosiahnete ak postup krakelovanie dodržíte presne podľa návodu. Toto krakelovanie pomocou jednokrokového laku je veľmi jednoduché a ak budete postupovať krok za krokom určite sa vám praskliny vydaria.

Krakelovanie na drevenú krabičku postup

Ak sa vám náš kreatívny návod Krakelovanie na drevenú krabičku postup páčil, nezabudnite si nás pridať aj na Facebooku. Sledujte aj našu kategóriu kreatívnych návodov a postupov, kde budú neustále pribúdať nové a originálne návody. Tešíme sa na vás!

Krakelovanie:

Drevené krabičky na decoupage:

Akrylové farby Decor Paint:

Pridaj komentár