Návod ako vyrobiť mydlo s mätou a citrónom

Výroba mydla s citrónom

Návod ako vyrobiť mydlo s mätou a citrónom

Vždy sa veľmi teším na jar. Nielen kvôli tomu, že je vonku dlhšie svetlo alebo že sa mení počasie a opäť je vonku príjemne. Teším sa aj kvôli tomu, že si znovu vysadím bylinky. Už začiatkom marca behám po obchodoch, chodím na trh a nakupujem semiačka, sadenice, zeminu a aj kvietky ako keby mala naša záhrada celý hektár. A pritom sa môžem realizovať iba na balkóne – záhradu vôbec nemáme 🙂 Rada varím s čerstvými bylinkami. Mäta, bazalka, tymián, rozmarín, petržlen, majoránka a ani chilli nesmie u nás nikdy chýbať. Priznám sa, že som sadila do črepníkov už aj cibuľu, jahody, paradajky, šalát či reďkovky. Veľmi som sa z tej zeleninky tešila, ale úprimne, veľká úroda z toho nikdy nebola. Balkón predsa len nie je záhrada. Aj keď sadím bylinky zo semiačok, minulý týždeň som kúpila mätu v kvetináči. Krásnu veľkú a voňala tak veľmi, že som jej neodolala a návod ako vyrobiť mydlo s mätou a citrónom sa mi už rodil v hlave.

Pán na trhu mi dal cenné rady a samozrejme mi pripomenul, aby som ju ostrihala. Mäta rastie rýchlo a rez jej pomôže zosilnieť a bude aj hustejšia. Po zostrihaní ma ale prekvapilo, že jej bolo celkom veľa. Čaj bol jasná voľba, zopár stoniek som použila na dozdobenie tartaletiek. Ale čo ten zvyšok? Pár minút som sa rozhliadala po byte a pohľad mi padol na čerstvé citróny. A bude mydlo. Aj pri výrobe domácej kozmetiky môžete využiť čerstvé bylinky. Mydlová hmota s kozím mliekom je ideálna na suchú pokožku a zvláčňuje ju. Vyrobím si teda mydlo, ktoré budem mať v kuchyni vždy po ruke, aby som si po umývaní riadu mohla ruky ošetriť a umyť mydlom. Vôňa mäty a citrónu ma navyše príjemne štekliť v nose, vždy keď nadíde chvíľa umyť riad.

Na výrobu citrónového mydla budeme potrebovať:

mydlová hmota s kozím mliekom alebo iná biela mydlová hmota 300 g
silikónová forma na mydlo
vôňa na výrobu kozmetiky alebo 100 % silica do mydla
– čerstvá mäta

Pomôcky na výrobu mydla

Postup na výrobu citrónového mydla:

Čerstvú mätu budem do mydla pridávať až na záver, ale je nutné aby boli bylinky umyté a dôkladne osušené. Mätu som na hrubo nasekala a nechala vysušiť na obrúske. Glycerínová mydlová hmota na domácu výrobu mydla a kozmetiky u nás nesmie chýbať. Takúto mydlovú hmotu stačí iba roztopiť vo vodnom kúpeli. Mydlová hmota nesmie zovrieť, potrebujeme iba aby bola roztopená. Do mydla som pridala aj esenciu – zopár kvapiek vôňe do mydla  postačí na prevoňanie mydlovej hmoty. Použila som 100 % silicu mäta a citrónovú silicu. Samozrejme použiť môžete aj inú vôňu do mydla.

Návod ako vyrobiť mydlo s mätou a citrónom

Do tohto mydla sa hodí akákoľvek ovocná vôňa – Jahody, Mango alebo Broskyňa. Použiť môžete aj 100 % silicu pomaranč alebo bergamoto. Ak chcete mať mydlo jemne zafarbené, pridajte farbu do mydla. Roztopenú, prevoňanú a zafarbenú glycerínovú hmotu som už len naliala do formičiek. Dno silikónovej formy na mydlo položíme na rovný a pevný povrch. Formu potom zaplníme mydlovou hmotou až po okraj. Ihneď po odliatí zasypte povrch mydiel nesekanou mätou. O pár minút bude mydlo hotové, vytuhnuté a pripravené na používanie.

Ako vyrobiť mydlo s citrónom doma

Ak sa vám náš kreatívny návod Návod ako vyrobiť mydlo s mätou a citrónom návod páčil, nezabudnite si nás pridať aj na Facebooku. Sledujte aj našu kategóriu kreatívnych návodov a postupov, kde budú neustále pribúdať nové a originálne návody. Tešíme sa na vás!

Vôňe na výrobu mydla:

Mydlová hmota:

Mohlo by vás zaujímať:

Pozrieť všetky návody

Pridaj komentár