Krakelovanie a praskajúce farby – tipy, triky a návody

Krakelovanie - tipy, triky a návody

Krakelovanie a praskajúce farby – tipy, triky a návody

Krakelovanie je technika pri ktorej pomocou krakelovacieho laku alebo praskajúcej farby vznikajú praskliny. Krakelovací lak poznáme jednokrokový /základný/ alebo dvojkrokový krakel. Technika krakelovanie je veľmi žiadaná v kombinácii s decoupage technikou. Praskliny vytvárajú žiadaný vintage vzhľad. Aby ste mali lepší prehľad čo to krakelovanie je, aký krakelovací lak je vhodný na drevo a ako sa s krakelom pracuje, pripravili sme pre vás tento článok Krakelovanie a praskajúce farby – tipy, triky a návody na krakelovanie. Preto sa nebojte krakelovanie a praskajúce farby vyskúšať, je to veľká zábava.

jednokrokove krakelovanie

Jednokrokový krakelovací lak

Špeciálny základný jednofázový krakovací lak vyrobený na vodnej báze určený na vytvorenie popraskaného efektu. Používa sa iba v kombinácii s akrylovou farbou – inak lak nepopraská.

dvojkrokove krakelovanie

Dvojkrokové krakelovanie

Použitím tohto dvojzložkového krakelovacieho systému môžete imitovať popraskaný vzhľad a vytvoriť tak vintage efekt. Praskliny sú voľným okom neviditeľné a preto je nutné zvýrazniť ich farbou.

praskajuce farby postup

Špeciálne praskajúce farby

Tieto farby nahrádzajú klasický jednokrokový krakelovací lak a sú určené na vytváranie popraskaného efektu na rôzne povrchy. Farby praskajú bez použitia laku na krakelovanie.

Čo je krakelovanie:

Krakelovanie je technika, pri ktorej vznikajú praskliny pomocou použitia krakelovacieho laku. Tento lak na praskliny rozlišujeme: klasický (jednokrokový) krakelovací lak, dvojzložkový krakelovací lak alebo praskajúce farby. Každý lak sa používa iným spôsobom. Jednokrokový krakel musíme použiť vždy v kombinácii s akrylovou farbou. Tento lak sa nanáša medzi dve rôzne farby, počas schnutia sa bude vrchná farba trhať a budú vznikať praskliny. Praskajúce farby sú jednoduchšia náhrada krakelovanieho laku. Na vintage vzhľad je ideálny dvojkrokový krakel, pri ktorom vznikajú mikro praskliny imitujúce popraskaný procelán. Krakel môžete použiť na drevo a drevené polotovary na dekupáž, sklo, keramiku, plast či polystyrén. Odporúčame používať v kombinácii s decoupage technikou alebo technikou transfer. Pripravili sme pre vás návody, tipy a triky ako sa robí krakel.

Krakelovací lak jednokrokový:

Špeciálny krakelovací lak na vodnej báze sa používa na dosiahnutie popraskaného efektu. Krakelovací lak na drevo môžete používať na drevené krabičky, sklo, keramiku, papier alebo na plastové predmety. Techniku krakelovanie môžete kombinovať s decoupage /dekupáž/ technikou. Krakelovací lak vytvorí popraskaný efekt iba ak ho použijete v kombinácii s akrylovou farbou. Na vytvorenie prasklín je potrebné použiť dva rôzne odtiene akrylových farieb. Zvoľte vždy jednu tmavú a jednu svetlú akrylovú farbu, aby vznikol kontrast a vynikli praskliny. Tento krakovací lak nie je vodeodolný. Záverečný efekt môžete dotvoriť nalepením sevítky alebo môžete použiť krásny ryžový papier. Hotový výrobok odporúčame ošetriť záverečným lakom na dekupáž techniku. Lak na decoupage môžete použiť lesklý alebo matný.

Dvojzložkový krakelovací lak:

Krakelovací lak slúži na vytvorenie popraskaného vzhľadu. Krakelovací lak dvojfázový optimalizujúce praskliny imituje vzhľad prasklín na starých predmetoch. Odporúčame ho používať predovšetkým na sklo. Použitím tohto dvojkrokového krakelovacieho laku docielite imitáciu popraskaného vzhľadu a vytvoríte tak vintage efekt. Línia vzniknutých prasklín závisí od smeru ťahov štetca a aj od hrúbky nanesených vrstiev jednotlivých fáz tohto krakovacieho systému. Vzniknuté praskliny je potrebná zvýrazniť akrylovou farbou alebo antikovacou pastou. Dvojzložkový krakelovací lak  je po úplnom vyschnutí vodeodolný. Záverečný efekt môžete dotvoriť nalepením sevítky alebo môžete použiť krásny ryžový papier. Hotový výrobok odporúčame ošetriť záverečným lakom na dekupáž techniku. Lak na decoupagemôžete použiť lesklý alebo matný. Balenie obsahuje dva laky: prvú a druhú fázu.

Krakelovacie praskajúce farby:

Praskajúce dekoračné farby značky PENTART nahrádzajú klasický jednokrokový krakelovací lak. Tieto krakelovacie farby sú určené na vytváranie popraskaného efektu na rôzne povrchy. Praskajúca krakelovacia farba sa dá použiť na rôzny povrch: drevo, keramika, papier, plat, kov, kameň, sklo, sadra, polystyrén. Najviac sa hodí na drevené polotovary na dekupáž. Ide o dvojzložkový systém, preto je na dosiahnutie prasklín nutné použiť obe zložky tejto farby. Krok číslo jeden je základ pre vznik prasklín, nanáša sa ako podklad pre druhý krok krakelovacej farby. Veľkosť a štrukúra prasklín závisí od hrúbky nanesenej farby. Tento krakelovací systém farieb je vhodné používať v kombinácii s decoupage technikou (dekupáž) a ryžovým papierom. Ako podklad použite akrylovú farbu alebo farbu Decor Paint, naneste prvý krok krakelovacej farby a keď zaschne, naneste druhú farebnú vrstvu.

Akrylové farby Decor Paint:

Decor paint soft sú špeciálne farby určené na decoupage techniku. Využívajú sa predovšetkým na vintage, retro a ošúchaný vzhľad. Akrylová farba Decor Paint Soft je rýchloschnúca akrylová farba na vodnej báze s vynikajúcou krycou schopnosťou špeciálne vyvinutá na decoupage techniku. Vďaka svojmu špeciálnemu zloženiu vytvára akrylová farba matný a hladký povrch. Tieto akrylové farby na dekupáž môžeme použiť na: drevo, keramiku, textil, papier, plast, kov, kameň, sadra, polystyrén alebo aj na stenu. Tieto akrylové farby boli špeciálne vyvinuté na dekupáž techniku za účelom dosiahnutia vintage vzhľadu. Pomocou lepidla na dekupáž môžete lepiť servítky ale aj veľmi obľúbený ryžový papier. Dekorovaný predmet odporúčame na záver prelakovať lakom na decoupage. Krakelovanie a praskajúce farby používajte výlučne s týmito farbami – výsledok je tak vždy zaručený.

Drevo a drevené polotovary vhodné na Krakelovanie a praskajúce farby:

Drevené polotovary na decoupage (dekupáž) sú vhodné na dozdobenie servítkovou dekupáž technikou. Drevené krabičky sa dajú dekorovať a pomaľovať akrylovými farbami. Na dozdobenie pomocou decoupage techniky sa používajú servítky alebo ryžový papier. Tieto drevené krabičky na decoupage je možné dekorovať aj technikou transfer, pri ktorej prenášame vytlačený obrázok na drevený podklad. Drevené krabičky ozdobenú decoupage technikou je vhodné na záver prelakovať záverečným akrylovým lakom.

Ryžový papier na decoupage:

Ryžový papier na decoupage A4 (dekupáž) je špeciálny papier určený na zdobenie krabičiek, textilu a rôznych iných polotovarov decoupage technikou. Tento krásny decouage ryžový papier ponúka široké využitie a veľa rôznych originálnych vzorov. Ryžový papier A4 sa používa rovnako ako servítka. Ryžový papier pri decoupage technike nestriháme, ale trháme podobne ako servítku. Papier stačí priložiť a natrieť decoupage lepidlom z vrchnej strany. Ryžový papier sa netrhá tak ľahko ako servítka.

Návody na krakelovanie a fotopostupy:

Návod ako použiť praskajúce krakelovacie farby

Krakelovanie je technika, pri ktorej vzniká popraskaný vzhľad. Na vytvorenie prasklín vám už postačia iba farby, nie je potrebné používať špeciálny krakelovací lak. Dekoračné krakelovacie farby popraskajú a vďaka nim dokážete vytvoriť vintage efekt na akomkoľvek povrchu:

Pozrieť návod
Návod na praskajúce farby
Návod na krakelovanie na drevo

Krakelovanie na drevenú krabičku postup

Krakelovanie je technika, pri ktorej pomocou špeciálneho krakelovacieho laku a akrylovej farby vznikajú praskliny. Popraskaný efekt dodá predmetom starý, ošúchaný a veľmi žiadaný vintage vzhľad. Krakelovanie fotopostup vám ukáže celý postup krok za krokom.

Pozrieť celý návod

Návod na dekupáž a dvojkrokové krakelovanie

Dekupáž technika a krakelovanie sa k sebe hodia a výborne sa dopĺňajú. Kombinácia týchto dvoch techník je veľmi obľúbená a efektná.používa predovšetkým na drevené polotovary na dekupáž.

Pozrieť návod
Návod na decoupage a krakelovanie

25 kreatívnych tipov ako sa stať odborníkom na krakelovanie

V tomto článku vám prinášame 25 kreatívnych tipov ako sa stať odborníkom na krakelovanie. Ak sa chcete stať odborníkom na túto techniku, musíte poznať zásady ako pracovať s krakelovacím lakom, aké farby môžete použiť a aké naopak nie, aký je rozdiel medzi obyčajným a dvojfázovým krakelovacím lakom. Aby ste sa stali expertom na krakelovanie a aby už pre vás nebol strašiak, pripravili sme pre vás zopár základných rád ako postupovať krok za krokom. Krakelovanie a praskajúce farby potom hravo zvládnete a stanete sa naozajstným odborníkom.

Krakelovanie a praskajúce farby

Pozrieť všetky tipy

Štartovacia sada na krakelovanie

Krakelovanie - štartovacie balíčky

Kúpiť v eshope Kúpiť v predajni

Záver – Krakelovanie a praskajúce farby

Krakelovanie je skrátka zábava. Nikdy presne nebudete vedieť aké veľké alebo malé praskliny vám vzniknú. Výsledný efekt bude vždy prekvapením ale vždy bude stáť za to. Pri technike krakelovnie sa vám nepodarí vyrobiť dva totožné produkty a preto bude každý originál. Krakelovací lak, akrylová farba a drevená krabička vám na krakelovanie postačí. Vyskúšajte krakelovanie a praskajúce farby ešte dnes a zažite pri tvorení veľa zábavy 🙂

Pridaj komentár