5 najčastejších chýb pri výrobe sviečok s dreveným knôtom

5 najcastejsich chyb pri vyrobe sviecok s drevenym knotom

5 najčastejších chýb pri výrobe sviečok s dreveným knôtom

Omamná vôňa a jemné praskanie knôtu postačí na navodenie tej správej atmosféry. Doma vyrobené voňavé sviečky zo sójového vosku s drevenný knôt sú záruka tej pravej romantickej nálady, ktorú sú môžete urobiť pokojne aj uprostred týždňa. Domáca výroba sviečok je veľmi obľúbená a zvládne ju naozaj každý. Zvládnete to raz-dva, aby sme vám prácu uľahčili, pripravili sme pre vás prehľad ako správne vyrábať domáce sviečky. Prezradíme vám všetky tipy a triky ako na domácu výrobu sviečok nie len zo sójového vosku.

Drevenné praskajúce knôty na výrobu sviečok

Praskajúce knôty do sviečok sa tešia veľkej obľube ale začiatočníka vedia pri výrobe sviečok aj pekne potrápiť. Výsledok nemusí byť na prvýkrát podľa vašich predstáv, netreba sa však obávať. Drevenné praskajúce knôty na výrobu sviečok sa stanú veľmi rýchlo aj vašim obľúbencom, stačí vedieť ako správne s nimi pracovať. Zapamätajte si zopár základných rád ako na drevené knôty a práca s nimi vám pôjde ako po masle. Nezabúdajte na to, že drevernné knôty nehoria plameňom ako bežný bavlnený knôt, neočakávajte preto klasický plamienok na aký ste pri sviečkach bežne zvyknutí. Tento drevenný knôt tlie a veľmi jemnúčko praská čím imituje zvuk horiaceho dreva.

Návod na sójové sviečky s dreveným knôtom
Návod na sójové sviečky s dreveným knôtom

1. chybaDrevený knôt pri zapálení nehorí

Knôt nehorí? Zapáľte ho znova. Ak je vaša predstava, že drevený knôt podpálite jedným škrtnutím zápalky, musíme vás vyviesť z omylu. Drevené knôty si vyžadujú starostlivosť. Pokojne sa vám môže stať, že drevenný knôt budete musieť podpáliť znova a znova. Knôt ako taký nehorí – na to aby začal horieť, potrebuje palivo. A palivom pre knôt je roztopený vosk. Aby ste dosiahli správne horenie knôtu, vosk sa najprv musí trochu roztopiť. Takýto roztopený vosk nasiakne do drevenného knôtu a až potom môže knôt pekne horieť. Je úplne v poriadku ak sa vám knôt podarí zapáliť až na 5 – 6 krát. Nie je to chyba knôtu ani chyba vášho výrobného procesu. Knôt iba potrebuje čas a správnu techniku podpálenia. Pri ďalšom zapálení bude knôt už nasiaknutý voskom a zapáliť sa vám ho podarí na prvýkrát.

5-najcastejsich-chyb-pri-vyrobe-sviecok-s-drevennym-knotom
Návod na sójové sviečky s dreveným knôtom

2. chybaNesprávny postup pri výrobe sviečok

Nie je knôt ako knôt a nie je vosk ako vosk. Pri výrobe sviečok je vosk rovnako dôležitý ako knôt. Na domácu výrobu sviečok môžete používať rôzne typy vosku a tiež gel na sviečky. Použiť môžete klasický parafín, včelí vosk alebo veľmi obľúbený a ekologický sójový vosk. Výsledný produkt – teda sviečky, sú pri každom vosku rovnaké. Rozdiel je v spôsobe výroby a práce s jednotlivým druhom vosku. Je potrebné dodržať odporúčanú teplotu topenia, pomer vône a pridanej farby a tiež aj samotné odlievanie sviečok má svoje dôležité pravidlá.

navod na sojove sviecky s drevenym knotom a bylinkami 7
Návod na sójové sviečky s dreveným knôtom

Vosk na výrobu sviečok:

Výroba sviečok

Sójový vosk

Ekologická alternatíva vosku – neobsahuje žiadne škodlivé a nebezpečné prísady. Na rozdiel od parafínu nesteká, horí raz tak dlho a má čistejšie spaľovanie. Obsah balenia 1 kg.

Kúpiť tu

3. chybaNesprávne prvé podpálenie sviečky s drevenným knôtom

Prvé podpálenie je v živote sviečky veľmi dôležité. Sviečka si pamätá, preto je prvé zapálenie dôležité aby správne horela. Pri zapálení sa začne vosk hneď roztápať a tak uvidíte či je všetko tak ako má byť, či knôt nie je krátky alebo dlhý a či sa vosk roztápa rovnomerne alebo sa okolo neho tvorí “kráter”. Ak prvýkrat zapaľujete sviečku s drevenným knôtom, myslite na to, že sa vám to môže podariť až na niekoľký pokus. Dajte si preto aj pri zapaľovaní sviečky dostatočný čas – môže to pokojne trvať aj pár minút.

Návod na sójové sviečky s dreveným knôtom a bylinkami
Návod na sójové sviečky s dreveným knôtom

4. chybaDrevenný knôt má nesprávnu dĺžku

Aby sójová sviečka s praskajúcim knôtom mohla horieť, knôt musí mať vždy správnu dĺžku. Nesmie byť ani veľmi dlhý ale ani krátky. Ideálna výška knôtu pri prvom zapalení je 5 mm – takto zastrihnutý knôt bude dostatočné dlhý aby sa sviečka rozhorela. Pri každom ďalšom zapálení dreveného knôtu je potrebné knôt zastrihnút a odstrániť z neho spálenú časť. Dĺžka knôtu pri druhom, treťom a každom ďaľšom podpálení postačí 3 mm. Dôležite je aby bol knôt bez spálenín.

5. chybaPraskajúci drevenný knôt nechce tlieť

V tomto prípade je veľmi často knôt zastrihnutý do nespravnej dĺžky. Je buď pridlhý a roztopenie vosku ktorý knôt musí nasať tvrá veľmi dlho alebo je knôt veľmi krátky a roztopení vosk ho zahasí skôr ako začne tlieť. Ak máte knôt zastrihnutý v správnej dĺžke a aj napriek tomu neviete sviečku zapáliť, problém bude zrejme v použitých surovinách. To či bude drevenný knôt správne horie závisí aj od pridanej vône a farby. Vyskúšajte vyrobiť sviečku z čistého vosku bez pridania vône a farby a otestujte či bude knôt v čistej sviečke horieť správne.

Farby do vosku:

Farby do vosku a gélu sa používajú pri domácej výrobe sviečok. Ak chcete vosk zafarbiť, je potrebné použiť špeciálnu voskovú farbu na sviečky. Farba sa používa pri výrobe sviečok zo sójového vosku, parafínu alebo gélu na sviečky. Farby do vosku sú veľmi intenzívne a majú veľkú výdatnosť. 5 g farby do vosku vystačí na zafarbenie až 5 kg sójového vosku, parafínu alebo gélu.

Obaly, dózy a svietniky na výrobu sviečok:

Obaly a dózy sú skvelými pomocníkmi pri domácej výrobe sviečok. Palmový vosk alebo parafín sú základné suroviny potrebné na výrobu sviečok. Na zafarbenie vosku sa používajú farby do sviečok. Do roztopeného vosku je potrebné pridať farbu na sviečky, vôňu alebo 100 % prírodnú silicu. Farba je vhodná na výrobu sviečok – ak používate parafín, palmový vosk alebo gél na sviečkyPomocou sójového vosku na výrobu sviečok je možné dosiahnuť krásnu kryštálovú štruktúru sviečok. Parafín je vhodný na odlievanie sviečok do sklenených nádob a svietnikov. Obaly, dózy a svietniky sú pomocníci pri výrobe sviečok z vosku alebo parafínu. Domáca výroba sviečok je jednoduchá a zvládnete ju aj doma. Pre začiatočníkov odporúčame aj štartovaciu sadu s návodom.

navod na sojove sviecky s drevenym knotom a bylinkami 3
Návod na sójové sviečky s dreveným knôtom a bylinkami

Najnovšie články z blogu:

Ak sa vám náš Ako správne pracovať s drevenným knôtom pri výrobe sviečok páčil, nezabudnite si nás pridať aj na Facebooku a Instagrame. Sledujte aj našu kategóriu kreatívnych návodov a postupov, kde budú neustále pribúdať nové a originálne návody. Ak ste vyrobili mydlové kytice podľa nášho návodu, pošlite nám fotografie svojich výrobkov a tie najlepšie uverejníme. Tešíme sa na vaše fotografie!

5 najčastejších chýb pri výrobe sviečok s dreveným knôtom

5 najčastejších chýb pri výrobe sviečok s dreveným knôtom

5 najčastejších chýb pri výrobe sviečok s dreveným knôtom

Pridaj komentár