fbpx

Bavlnené látky metráž – tipy, triky a návody ako začať šiť

bavlnene latky metraz tipy a triky

Bavlnené látky metráž – tipy, triky a návody ako začať šiť

100 % dizajnové bavlnené látky metráž sú vhodné na techniku patchwork, šitie dekorácií, doplnkov do domácnosti, hračiek pre deti ale aj oblečenia. Tieto bavlnené látky sú husto tkané a sú veľmi príjemné na dotyk. Bavlnené látky je možné použiť na šitie samostatne, ale sú tiež vhodná aj ako doplnok k jednofarebný látkam. Pri práci s toutou látkou je vhodné používať kvalitné polyesterové nite. Čo všetko na šitie potrebujete, čo sú to pomôcky na patchwork, rotačný rezač, podložka na rezanie a ako si vybrať vhodný šijací stroj sa dozviete práve v tomto článku “Bavlnené látky metráž – tipy, triky a návody ako začať šiť”.

Bavlnené látky metráž

Čo sú bavlnené látky metráž a látky na patchwork:

Bavlnené látky metráž a metrový textil sú ideálne na domáce šitie. Krásna 100 % bavlnená látka je vhodná na techniku patchwork, šitie doplnkov do domácnosti, kreatívne tvorenie, prehoz na postel, šaty, dekorácii, hračiek ale aj oblečenia. Táto európska bavlnená textília je farebnostála a takmer bez zrážanlivosti. Bavlnená látka je husto tkaná a preto je veľmi príjemná na dotyk. Bavlnené látky metráž je možné použiť na šitie samostatne, ale je tiež vhodná aj ako doplnok k jednofarebný látkam alebo k flisu. Pri práci s európskou bavlnou odporúčame žehlenie na 2 stupni.

Pomôcky na šitie:

Pri práci s bavlnenou látkou odporúčame používať iba kvalitné pomôcky. Veľmi vhodné sú kvalitné polyesterové nite. Používaním kvalitných nití na šitie predĺžite životnosť vašich ušitých vecičiek. Veľmi dôležité sú aj vhodné krajčírske pomôcky a to krajčírske nožnice, rotačný rezač, pravítko na patchwork, rezacia podložka, stehovacie špendlíky a nezabudnite na vhodne zvolený šijací stroj.

Pomôcky na šitie a patchwork

Krajčírske pomôcky na patchwork:

K práci s látkami sú nevyhnuté aj vhodne zvolené krajčíske pomôcky a pomôcky na patchwork techniku. Odporúčame vám používať pravítko na patchwork na presné meranie uhlov pri patchworku. Nevyhnutnou pomôckou pri práci a pri rezaní látok je rotačný rezač a  kvalitná rezacia podložka, ktorá ochráni vašu pracovnú plochu pred poškodením ostrou čepeľou rezača. Vďaka rezacej podložke a pomocou rotačného rezača odrežete bavlnené látky rýchlo, presne a pohodlne. S podložkou a rotačným rezačom sa pracuje presnejši ako s krajčírskymi nožnicami.

Rotačný rezač na látku:

Rotačný rezač alebo rezacie koliesko na látky je veľmi šikovným pomocníkom pri presnom, rýchlo a jednoduchom rezaní látok. Má mäkkú rúčku, ktorá zabezpečí príjemné a pohodlné uchopenie. Priemer rezacieho kolieska je 28, 45 alebo 60 mm co vám umožní prerezať aj hrubšiu látku alebo viac vrstiev látky naraz na jeden rezanie. Samotné rezacie koliesko je veľmi ostré preto vám umožní pohodlne prerezať väčšie množstvo látky. Rezač na látky odporúčame používať na bavlnené látky alebo na tenké látky ako satén, tyl alebo na akúkoľvek látku ktorú potrebujete rýchlo a presne odrezať. Nevyhnutnou pomôckou pri práci s rezacími kolesami je kvalitná rezacia podložka.

Pravítko na parchwork:

Pravítko je výborná pomôcka pri premeriavaní presnej veľkosti polštvorcových trojuholníkov pri technike patchwork. Toto pravítko má metrické merítko a číslovanie zľava doprava, alebo opačne. Na pravítku sú naznačené rôzne uhly 30, 45, 60°. Pravítko na patchwork je vhodné používať s rotačným rezačom a kvalitnou rezacou podložkou. Toto pravítko je nevyhnuté pri patchwork tecnike, kde potrebujete merať presne podľa uhlov. Bavlnené látky položite na rezaciu podožku, naznačíte si presný uhol pomocou pravítka a rotačným rezačom odrežete. Odporúčame používať na bavlnené látky, fleece, froté alebo na tenké látky ako satén, tyl alebo na akúkoľvek látku ktorú potrebujete rýchlo a presne namerať.

Kvalitné polyesterové nite

Veľmi kvalitná Polyesterová niť na šitie je univerzálna šicia niť pre domácnosti. Tieto polyesterové nite sú vhodná pre šitie všetkých druhov textilií. Odporúčame ich používať na látky z prírodných materiálov, zmesových i syntetických vlákien. Vhodné sú predovšetkým na bavlnené látky, bavlnený voál, flis, režné plátno a aj na froté. Polyesterová niť je pevná a veľmi odolné voči odieraniu. Vďaka svojmu zloženiu je odolná voči baktériám a plesniam. Nite majú vysokú farebnú stálosť, vďaka čomu ani pri častom praní nestrácajú farbu a nezrážajú sa.

Pomôcky na šitie a patchwork nite

Iné krajčírske pomôcky:

Do základnej výbavy každej krajčírky musia patriť nie len kvalitné nite a bavlnené látka ale aj rôzne pomôcky. Bez dobrých, spoľahlivých a kvalitných pomôcok šitie sa doma nezaobídete. Skôr ako začnete šiť si okrem šijacieho stroja určite pripravte kvalitné krajčírske nožnice, rotačný rezačpravítko na patchworkrezacia podložka, stehovacie špendlíky, krajčírksy meter, krieda, fantómová miznúca fixka, papier na strih a žehličku. Nezabudnite na kvalitné nite na šitie.

Ako si vybrať vhodný šijací stroj:

Na trhu sú rôzne značky ktoré ponúkajú šijacie stroje od najlacnejších až po tie najdrahšie. Šijacie stroje, overlocky, coverlocky, vyšívacie ale aj multifunkčné stroje pre domácnosť. Ponuka šijacích strojov je naozaj rozmanitá. Pri kúpe šijacieho stroja myslite hľavne na kvalitu. Kvalitné šijacie stroje sú tie celokovové, to znamená že všetky súčiastky v stroji sú kovové. Kovové stroje sú odolnejšie. Veľmi kvalitné šijacie stoje sú šijacie stroje Janome. Pred samotnou kúpou stoja si premyslite na čo všetky chcete vás stroj používať. Kvalitný domáci šijací stroj zvládne šitie závesov, obrusov, opravu odevov z bavlny alebo iných ľahkých látok. Niektoré krajčírske projekty si vyžadujú zložitejšie funkcie šijacieho stroja. Pružné stehy, gombíková dierka alebo overlockový steh. Iný šijací stroj potrebujete ak chcete príležitostne niečo zašiť, prešiť, opraviť. Iný potrebujete ak chcete šiť viac, častejšie.

Návod ako ušiť originálny ruksak pre deti:

Na rodinný výlet, prechádzku do mesta alebo na návštevu k starým rodičom si aj vaša malá princezná chce zoprať zopár svojich vecí vo vlastom ruksaku. Ak máte menšie dieta ušite mu originálny batoh Ananás.

Textilná hračka pre deti návod:

Každé dieťa má svoju obľúbenú hračku, svoje mojkadlo. Ak chcete dať svojmu dieťatku originálneho majkáča, ušite mu ho. Siahnite po kvalitnej bavlnenej látke a ušite pre svoje dieťa macka, mačku alebo zajačika pomocou násho návodu na šitie:

Kreatívny návod na šitý nákrčník

Praktický nákrčník z kvalitnej bavlnenej látky jednoducho musíte mať. Príjemný, jemný a praktický módny doplnok si môžete vyrobiť vo vašich obľúbených farbách – so zaujímavým vzorom alebo aj jednofarebný.

Všetky kreatívne návody

Pridaj komentár