Zoznámte sa: FIMO

fimo kvet

FIMO sa vyrába z malých častíc polyvinylchloridu (PVC) zmiešaných s farbou a tekutým plastifikátorom. Po upečení sa zmení  na stály, tvrdý plast. Pečieme ho v domácej elektrickej, (pozor nie plynovej) rúre pri teplote 110 stupňov po dobu 30 minút. FIMO je dostupné vo 48 odtieňoch – FIMO soft a FIMO effect.

FIMO je druh moduritu, ktorý ma úžasné vlastnosti. Vďaka nim sa v posledných desaťročiach vo veľkom používa ako umelecký materiál. Má jemnú textúru a umožňuje tvorbu vynikajúcich detailov. Farby sa dajú medzi sebou miešať a tak existuje nekonečná farebná škála. Po upečení dôjde k zanedbateľnému zmršteniu a zmene farby približne o dva odtiene. Po upečení sa dá rezať, krájať, leštiť, farbiť a lepiť medzi sebou. AkFIMO správne skladujeme, môžeme sa k nemu neskôr vrátiť. Opakované pečenie nemá na FIMO žiadny vplyv takže ho môžeme postupne dorábať.

fimo 3

Okrem FIMA existujú viaceré druhy moduritu: PREMO SCUPLEY, SCUPLEY III, CREALL-THERM, DU-KIT, KATO CLAY a veľmi známy CERNIT. Ten sa však oproti fimu drobí, nie je vyhľaditeľný a ponúka menšiu farebnú škálu.

fimo kvet 2

(foto via: deviantart.com)

Pridaj komentár