Maľovanie na textil pomocou šablón

Maľovanie na textil pomocou šablón

Maľovanie na textil pomocou šablón, návod

Tento návod som plánovala už veľmi dlho. Predovšetkým preto, že som sa už nevedela dočkať kedy vyskúšam naše nové šablóny. A pekná nákupná taška na trh my už dlhšie chýba. Maľovanie pomocou šablóny je väčšia zábava ako som si myslela. Práca so šablónami je veľká zábava. Dajú sa požiť na akýkoľvek povrch, na decoupage techniku, na nábytok, na stenu alebo na pomaľovanie textilu. Maľovanie na textil pomocou šablón je zábava pre deti aj dospelých. Plastové šablóny sú záchrana pre všetkých, ktorý nevedia kresliť 🙂

Na maľovanie na textil budeme potrebovať:

textilná taška alebo textilný polotovar
šablóna na maľovanie
farby na textil
tupovací štetec
fľaštičku s rozprašovačom

Textilnú tašku alebo iný textilný polotovar odporúčam vopred predprať a potom vyžehliť aby ste mali podklad na maľovanie dokonale pripravený. Aby ste si nezašpinili tašku z oboch strán vložte do nej hrubší kartón a môžete sa pustiť do práce. Do flaše s rozprašovačom dajte trošku vody a trošku farby na textil. Odporúčam tmavý odtieň – šedá, modrá, zelená, červená, hnedá, jednoducho akákoľvek tmavá farba. Poriadne zamiešajte a párkrát nastriekajte na textilnú tašku. Takýto farebný rozprašovač vám pomôže vytvoriť zaujímavý podklad na ďalšiu prácu. Počkajte pár minút a na k textilu priložte šablónu. Ak používate väčšie šablóny, určite ich zafixujte. Postačí papierová lepiaca páska:

Maľovanie na textil pomocou šablóny návod
Maľovanie na textil pomocou šablóny návod

Maľovanie na textil pomocou šablóny návod. Pripravte si farby na textil. Farby môžete nanášať priamo z fľaše, stačí ak ich pred maľbou zamiešate. Pomocou tupovacieho štetca začnite maľovať. S farbou opatrne – nanášajte radšej menej a vo viacerých vrstvách. Farby na textil môžete medzi sebou miešať a vytvárať si tak vlastné odtiene. Ja som maľovala postupne najprv zelené časti a listy:

Farby na textil

Kedže som použila menšiu šablónu a chcela som mať vzor na celej jednej strane tašky, šablónu som si iba postupne posúvala. Motív som pridala nie len po celej dĺžke ale vyplnila som aj prázdne miesta medzi vzorom. Použiť môžete viac šablón a jednotlivé motívy medzi sebou kombinovať. Šablónu odporúčam zafixovať aby sa nehýbala. Použiť stačí papierovú lepiacu pásku. Pomocou bielej a čiernej farby môžete vytvoriť jemný tieň a namaľovaný motív bude viac plastický:

Maľovanie na textil pomocou šablóny návod
Maľovanie na textil pomocou šablóny návod

Šablóny na textil

Pri maľovaní iba dajte pozor aby boli jednotlivé farby suché. Je to dôležité keď budete šablónu presúvať. Ak budete farbu nanášať v tenkej vrstve schnúť bude pomerne rýchlo. Tupovací štetec môžete použiť na všetky farby. Po každej farbe ho iba opláchnite pod vodou a tiež osušte a zbavte ho vody a môžete maľovať ďalej:

Maľovanie na textil pomocou šablóny návod
Maľovanie na textil pomocou šablóny návod

Keď máte hotovo, počkaj pokým farby zaschnú a farby zafixujte. Farby na textil Pentart sa fixujú zažehlením. Tašku položte na žehliacu dosku, položte na ňu papier na pečenie a dôkladne zažehlite. Presný postup fixácie farieb na textil nájdete na každom balení. Takto zažehlené farby na textil značky Pentart sú bezpečne fixované a svoj výrobok môžete pokojne prať v práčke. Pri týchto farbách je to možné maximálne na 40 stupňoch.

Textilné polotovary

Záver

Pomocou šablón dokážete ozdobiť akýkoľvek povrch. Dokážete vyrobiť krásne obrázky aj keď kresliť vôbec neviete. Pomocou šablóny a špeciálnych farieb na textil môžete dekorovať textilné polotovary a môžete si vyrobiť originálnu nákupnú tašku, poťah na vankúš, obrus alebo prestieranie. Farby na textil Pentart môžete medzi sebou miešať a vytvárať si originálne odtiene, presne také aké potrebujete. Plastové šablóny na maľovanie sú kvalitné a veľmi odolné. Sú vyrobené z kvalitného plastu, po použití ich iba dôkladne očistite a vydržia vám večne. Tieto šablón sú ideálne aj na dekupáž techniku. Môžete nimi zdobiť rôzne drevené polotovary na dekupáž alebo nábytok. V kombinácii s akrylovou farbou Decor Paint Soft je maľovanie hračka.

Pozrieť všetky návody

Ak sa vám náš fotonávod Maľovanie na textil pomocou šablóny návod páčil, nezabudnite si nás pridať aj na Facebooku a Instagrame. Sledujte aj našu kategóriu kreatívnych návodov a postupov, kde budú neustále pribúdať nové a originálne návody.

Pridaj komentár