História korálok

voskovane perly mix staroruzovy 25 g

Korálky a ozdoby vyrobené z korálok sa vyskytovali už pred viac ako päťdesiatimi tisícami rokov a vyrábali sa takmer vo všetkých kultúrach. Vtedy slúžili predovšetkým  ako symbol moci a bohatstva, ale aj ako forma komunikácie a zároveň sa im pripisovala magická a ochranná moc.

Korálky si vyrábali ľudia už v dobe kamennej  a to z rôznych semienok, lastúr, kostí, kamienkov a pazúrov. V Anglicku boli dokonca nájdené drobné skamenelé kúsky morskej huby. V neskorších dobách keď ľudia vynašli nástroje, začali vyrábať korálky i z materiálov, ktoré neboli prirodzeným spôsobom predierkované.

Z doby pred 3000 rokmi pr. n. l. boli vo Francúzsku nájdené korálky so zvieracích zubov a kostí. V Austrálii boli zasa objavené korálky z klokaních kostí a v Afrike sa zdobili korálkami z vaječných škrupiniek, to bolo asi okolo roku 12000 pr. n. l.

Technika výroby korálok sa s vývojom ľudstva stále zdokonaľovala a čoraz častejšie boli vyhľadávané vzácnejšie a exotickejšie materiál. S daľším rozvojom civilizácií sa rozvíjal obchod s korálkami a materiálom na ich výrobu. Pred 4 600 rokmi sa v oblasti západnej Indie a Pakistanu začala v oblasti  mesta Harrap, ktoré bolo jedno z najväčších miest v tejto oblasti vznikať civilizácia ktorá začala vyrábať korálky vypaľovaním v peci, o tomto nám svädšia archeologické výskumy v tejto oblasti. Najstaršie korálky nájdené z tejto doby boli vyrobené z mastku z ľahkého nerastu. Po ľahkom prevŕtaní sa korálky leštili a aby boli pevnejšie sa pri vysokých teplotách vypaľovali. K prevŕtavaniu napríklad achátu alebo jaspisu používali remeselníci medené vrtáky. V Harrape používali malé korálky, do ktorých prevŕtať dierky bolo veľmi  obtiažne, pretože kameň i vrták mali rovnakú tvrdosť, preto vtedy  zhotovili vrták z veľmi tvrdej hmoty, ktorej zloženie sa však dodnes nepodarilo určiť. Vrtáky ktoré boli nájdené v  povodí Indu umožňovali remeselníkom vyrábať nádherné korálky, ktoré boli veľmi cenné dokonca až v Mezopotánií.

Prvé sériovo vyrábané korálky boli z fajánsu, je to jemne porózna hmota, zmes kremencového piesku a vápenca alebo hliny a alkalia. Pri spracovaní sa najprv fajnas roztápal v peciach, potom sa premiešal a zasa sa pretavoval v peci. Do zmesi sa pridával oxid meďnatý lebo azurit, ktorý je veľmi cenní a získaval sa veľmi ťažko. Vďaka práve týmto prísadám sa podarilo získať modrú farbu.

Prvé sklenené korálky pochádzajú z obdobia okolo roku 1 700 pred n. l. a boli nájdené v povodí Indu. Z historického hľadiska je to takmer o 200 rokov skôr ako boli takéto korálky používané v Egypte. Existujú však aj dôkazy, že sa sklenené korálky vyrábali ešte skôr a to okolo roku 2400 pred n. l. v oblastiach ruského pohoria Kaukazu.

Obrat v manufaktúrnej výrobe sklenených korálkov nastal okolo roku 200 n. l. keď v indickom meste Arikamed vynašli metódu výroby ťahom. Vďaka tejto metóde mohli vyrábať aj niekoľko stoviek malých sklenených korálok neraz. V Indii sa používa táto metóda dodnes.

Okolo roku 1200 n. l. sa začali Benátky vďaka výrobe korálok rozmáhať. Do roku 1400 začala výroba korálok v Indii zanikať a vďaka tomu Benátky ovládli trh s korálkami. Dnes veľmi známe rokajlové korálky sa zažali vyrábať práve tu.Výroba korálkov začala  i v Benátkách okolo roku 1 200 n. l. Do roku 1 400 začala tato činnosť v Indii zanikať a benátčania ovládli trh. Dnes známe drobné rokajlové korálky sa vyrábali práve v Benátkách už v roku 1 400.

Sklenené korálky začali zaisťovať Európanom vysoké zisky vďaka malým rozmerom, nenáročnej výrobe a neustálemu dopytu. Stali sa hlavným rozvojovým artiklom v oblasti Nového sveta, Indonézie a Afriky. Okrem tohoto masívneho vývozu slúžili korálky aj na výzdobu odevov a rôznych doplnkov. Okolo roku 1800 predstavovali korálky veľmi obľúbený prvok v ozdobovaní šiat pre obyvateľov Severnej a Južnej Ameriky, Afriky, Európy, Ázie, Austrálie ale ja Grónska a Oceánie.

Takéto drobné sklenené korálky boli známe pod rôznymi názvami, napríklad rokajlky, semienky, librové korálky alebo menidoomines. V histórii civilizácii zohrali rokajlové korálky dôležitú úlohu. V našich oblastiach sa nimi zaoberali ľudia z podhorských oblastí Pod Krkonošami a Jablonecka kde sa od 18 storočia vyrábajú perly a rokajl. Ich výroba sa zachovala dodnes.

Pridaj komentár