Ako vzniklo FIMO?

fimo slzy12

V 40-tych rokov minulého storočia, známa nemecká tvorkyňa Kathe Kruse, hľadala spôsob ako dotvoriť svoje bábiky. Ako možnú náhradu plastov vytvorila polymérovú hmotu, ktorá však nebola pre toto použitie vhodná.
A tak sa k tomuto nechcenému výtvoru dostala jej dcéra Maureen. Fifi (ako volali malú Maureen), sa s touto hmotou spriatelila natoľko, že jej modelárske umenie preslávilo nielen ju, ale aj hmotu s ktorou pracovala. Rodina Maureen Krause modelovaciu hmotu Fimo predala firme Eberhardt Faber, ktorá ju distribuje dodnes.

fimo

Čo je FIMO?

Fimo, alebo tiež “polymer clay” je polymérová hmota s rôznymi pigmentami a efektami. Fimo je modernejšia alternatíva kedysi velmi obľúbeného moduritu, ten je však menej poddajný a pracuje sa s ním ťažšie. Polymérová hmota je po rozmiesení v rukách velmi mäkká a dobre tvárna. Vďaka širokej škále farieb a efektov nám poskytuje nekonečne veľa možností, ako si vyrobiť originálne šperky, korálky, postavičky alebo si ním môžeme dozdobiť poháre, taniere alebo dokonca aj krabičky – vo fantázii sa naozaj medze nekladú.

Fimo obsahuje polyvinylchlorid teda PVC ale neobsahuje žiadne škodlivé ftaláty. Aby sa s ním dalo dobre pracovať a aby bolo ohybné, pridávajú sa do neho rôzne aditíva – zároveň však obsahuje aj látky, ktoré ho po upečení vytvrdia, čiže kompletne zmenia jeho štruktúru. Keďže sa skladá z chemických látok, kvôli maximálnej bezpečnosti treba dodržiavať pokyny uvedené na obale.

Fimo je dostupné v troch kategóriách: ClassicSoft a Effect. Kategóriu Effect možno ešte dalej rozdeliť na transparentnéfosforeskujúcemetalické,trblietané a napodobeniny kameňov. Je dostupné v baleniach po 56 g alebo v sadách.

FIMO soft

Jednotlivé odtiene fimo hmoty je možné medzi sebou miešať. Na základe tejto tabuľky si môžete sami namiešať odtieň, aký sa vám páči. Je to jednoduché, stačí len dodržať ten správny pomer farieb.

miesanie FIMO

Fimo sa vytvrdzuje zapečením v rúre po dobu 30 minút pri teplote 110 stupňov. Po vytiahutí z rúry je ešte mäkké a dá sa ohýbať – ked však úplne vychladne, stvrdne a svoj tvar už nezmení.
Pri práci s fimom môžete kombinovať nielen odtiene ale aj druhy tejto hmoty. Fosforeskujúce fimo po tme svieti, transparentné bude zasa po zapečení priehľadné.
Niektoré odtieňe môžu zapečením zmeniť farbu, stmavnúť alebo zblednúť o jeden odtieň. Fimo je vhodné skladovať v uzatvorených plastových nádobách, alebo zabalené v igelite. Nikdy nie v chladničke alebo vystavovať nízkym teplotám.

Pridaj komentár