DIY návod na výrobu sviečky z parafínu

DIY návod na výrobu sviečky z parafínu

DIY návod na výrobu sviečky z parafínu

Každý rok čakám na koniec dlhej zimy. Mám rada jarné obdobie, keď sú dni dlhšie a vonku je viac svetla. Predovšetkým mám však rada jarné kvety a milujem orgován. Krásne veľké súkvetia a sladká omamná vôňa. Orgován nám rastie za domom a vždy si z neho natrhám zopár súkvetí keď idem domov z práce. Orgován ale kvitne veľmi krátko a rozmýšľala som, ako si toto pre mňa veľmi obľúbené obdobie predĺžim. DIY návod na výrobu sviečky z parafínu bol teda jasná voľba. Domáca výroba sviečok je celkom jednoduchá a zvládnete ju za pár minút.

Na výrobu sviečky z parafínu budeme potrebovať:

parafín na sviečky
farba na sviečky
vôňa do sviečok
knôt s podstavcom
sušené bylinky
– malý sklenený pohár
– jutový špagát

Sviečky z parafínu, postup:

Nie vždy musíte vyrábať sviečky a používať na to špeciálne formy na sviečky. Zrecyklovať sa dajú aj malé sklenené poháre na zaváranie. Niektoré mini poháre majú aj zaujímavý tvar a dajú sa pekne dozdobiť. Ja budem používať malé fľaštičky na džem s objemom do 150 ml. Parafín alebo vosk na sviečky na začiatok pomaly roztopte. Vosk musíte roztápať vo vodnom kúpeli. Použiť môžete menší hrniec do ktorého položíte misku s voskom. K parafínu pridajte aj kúsok farby na prifarbenie vosku. Farba do sviečok je veľmi intenzívna a 5 g balenie je určené na 5 kg vosku. Pridajte kúsok farby a zamiešajte tak, aby sa farba dobre rozpustila.

Parafíny a vosky na výrobu sviečok

Parafín musí byť dôkladne roztopený, až potom začnite pridávať vôňu do sviečok. Do sviečok sú vhodné 100 % silice alebo parfémy do mydla a kozmetiky. Pridajte zopár kvapiek vône. Ja som použila orgovánovú vôňu. Do roztopeného vosku pridajte aj sušené bylinky. Bylinky v sviečke voňať nebudú ale bude ich v sklenenom pohári vidieť ak vosk prifarbíte iba jemne.

DIY návod na výrobu sviečky z parafínu
DIY návod na výrobu sviečky z parafínu

Vône do sviečok

Sklenené poháre nezabudnite pred použitím dôkladne poutierať aby v nich nezostala voda. Knôt s podstavcom namočte v roztopenom vosku a položte na dno pohára. Pritlačte aby sa pliešok na konci knôtu prilepil na dno šálky.

Knôt potom zafixujte medzi dve drevené špachtle tak, aby sa nepohol a do pohára opatrne naleje roztopený vosk. Na vrch môžete ešte nasypať trochu sušených kvietkov alebo bylinky.

a som použila orgovánovú vôňu.
a som použila orgovánovú vôňu.

Knôty do sviečok

Odporúčam vosk liať na 2 krát. Vosk na sviečky tuhne, zmršťuje sa a sťahuje, mohlo by sa vám teda stať že sviečka sa v strede výrazne prepadne. Postupným odlievaním tomu predídete. Nalejte vosk a keď úplne zaschne, nalejte ďalšiu vrstvu a doplnte pohár voskom takmer po okraj.

A máme hotovo

A teraz už len počkajte, pokým sviečka v pohári úplne vytuhne. Na výrobu takejto sviečky môžete použiť akékoľvek sklenené poháre alebo malé fľaše na džem. Keď sviečka úplne vyhorí, fľaštičku umyjete a zrecyklujete ju na výrobu ďalšej sviečky.

a som použila orgovánovú vôňu.
a som použila orgovánovú vôňu.

Takéto voňavé kvetinové sviečky si môžete pripraviť doma kedykoľvek za pár minút. Vaše obľúbené kvety vám tak budú doma voňať po celý rok v podobe sviečky. Sviečky v sklenenom pohári sú vhodné aj ako malý darček na akýkoľvek sviatok.

Štartovacia sada výroba sviečok

Záver

Už v predchádzajúcom návode na voňavú sviečku ko ste sa presvedčili, výroba sviečok nie je žiadna veda.  Ak vás zaujíma aj iná výroba mydla a kozmetiky, určite si prezrite aj iné návody z našej série venovanej výrobe mydla a kozmetiky. Nájdete tu návody na výrobu mydiel, solí do kúpeľa, peelingov a iných kozmetických výrobkov. V našom eshope nájdete všetko potrebné na výrobu sviečok: vosky na sviečky: parafín, palmové vosky na výrobu sviečok a kvalitné včelie vosky. Samozrejme na výrobu sviečok budete potrebovať aj farby do vosku, vône do sviečok, knôty a pliešky či formy na sviečky. Všetky produkty máme aj reálne skladom, odosielame ich teda čo najskôr po prijatí objednávky tak, aby ste čo najskôr mohli začať vyrábať z našich kvalitných a overených surovín.

Pozrieť všetky návody

Ak sa vám náš fotonávod DIY návod na výrobu sviečky z parafínu páčil, nezabudnite si nás pridať aj na Facebooku a Instagrame. Sledujte aj našu kategóriu kreatívnych návodov a postupov, kde budú neustále pribúdať nové a originálne návody.

Pridaj komentár